20 06 2013

Doctor Who kronolojik bölüm sıralaması

Doctor Who kronolojik bölüm sıralaması |  görsel 1

Doctor Who nasıl izlenir? Doctor Who bildiğiniz üzere devasa bir evrendir ve sadece sezon sezon yayınlanan bölümleri ile değil, mevcut özel bölümleri ve yan serileri ile de kendini mükemmelce tamamlayan bir bütündür. Tek bir özel bölümün atlanması, yan hikayelerden birinin doğru yerde izlenilmemesibenim kanımca bu dünyanın tüm bütünlüğünü bozar... Peki bu Doctor ve aparatiflerinin izlenmesi gereken kronolojik sıra nedir?

1- Doctor Who Sezon 

2- Doctor Who The Christmas Invasion (Sezon 1'in son bölümü olan The Parting of the Ways bölümünden hemen sonra izlenmesi çok önemlidir!)
 

                                                                                                                                     3- Doctor Who Sezon 2

4- Doctor Who The Runaway Bride (Sezon 2'nin son bölümü olan Doomsday'in hemen ardından, ileriye dair çok önemli bir başlangıç yapan bu bölümü mutlaka bu noktada izlemelisiniz. Bu bölümde olanlar üzerine serinin ilerleyen bölümlerinde çok fazla çağrışım yapılmaktadır.)

5- Torchwood Sezon 1 (2. Sezon boyunca defalarca karşımıza çıkan Torchwood kelimesinin dizi olarak şekil almış hali... Jack'in tüm Doctor Who evrenini şekillendiren devam hikâyesi. Normal Doctor Who serisine göre çok daha sert bir dizi olduğunu belirtmekte fayda var. Sezon 1 finali ise doğrudan Doctor Who ile bağlanıyor. Tam olarak bu noktada izlemeseniz bile Torchwood Sezon 1'i mutlaka Doctor Who Sezon 3'ün 10. bölümü olan Blink'den önce izlemeniz gerekmekte...)

6- Sarah Jane Adventures Sezon 1 (Doctor'da çıkan pek çok ırkın ve bu ırkların Doctor Who'dan tanıdığımız bazı dişe dokunur üyelerinin kronolojik olarak ne gibi durumlara girdiğini gösteren, ilk kez Doctor Who'nun 2. sezonundaki School Reunion isimli bölümde kendisi ile tanıştığımız Sarah Jane Smith'in havasında, biraz daha çocukça anlatan seri... Kronolojik olarak hem Torchwood hem de Doctor Who ile bağlı... İki serideki olan olaylara ve ırklara, uzaylılara her bir şeye gönderme yapıyor... Bu dizinin ilk sezonunu yerleştirdiğim bu noktadan Doctor Who'nun 3. sezon finaline kadar istediğiniz zaman aralığında izleyebilirsiniz...)

7- Doctor Who Sezon 3

8- Doctor Who Time Crash (Kısa bir özel bölüm; ama tam izleme yeri burası...)
9- Doctor Who Voyage of the Damned (Kylie Minogue'un konuk oyuncu olduğu, ileride bolca sözü edilen bir konu...)
10- Torchwood Sezon 2 (İşler çok daha ciddi bir hal alıyor...)
11- Doctor Who Sezon 4 (The Runaway Bride'dan tanıdığımız Donna Nobble sahneye çıkıyor! Sezon sonu tüm bu izleme sırasına göre büyük bir bağlama ile ilerliyor ve Journey's End ile sanki seri bir ara final yapıyor... Ama aslında her şey bu kadarlada kalmıyor...
12- Torchwood Children of Earth: Day One (Her biri bir haftanın, pazartesiden cumaya kadar geçen bir gününü anlatan, toplam 5 bölümlük, benim normal Torchwood kuramından ayrı olarak düşünmeyi tercih ettiğim büyüleyici bir final... 5 bölümü ardı ardına izlemeye gayret edin...)
13- Torchwood Children of Earth: Day Two
14- Torchwood Children of Earth: Day Three
15- Torchwood Children of Earth: Day Four
16- Torchwood Children of Earth: Day Five
17- Sarah Jane Adventures Sezon 2 (Bu noktadan sonra izlenebilir...)
18- Sarah Jane Adventures Sezon 3 (Sezon 3'de Doctor'u görmekte güzel süpriz oluyor...)
19- Doctor Who The Next Doctor
20- Doctor Who Planet of the Dead
21- Doctor Who Dreamland (Bir animasyon filmdir.Ama  dizinin devamı olduğu için mutlaka izleyin!)
22- Doctor Who The Waters of Mars
23- Doctor Who Children in Need (Ood'ların uyarısı...)
24- Doctor Who The End of Time: Part One 
25- Doctor Who The End of Time: Part Two (Bir dönem kapanıyor...)
26- Doctor Who Sezon 5 (Stephan Moffat imzası ile...)
27- Sarah Jane Adventures Sezon 4
28- Doctor Who Christmas Carol
29- Doctor Who, Space & Time - Comic Relief Specials 2011 (MKV)
30- Doctor Who Sezon 6 (İlk 7 bölüm. A Good man Goes to War ile Doctor'a ara veriyoruz.)
31- Torchwood Sezon 4 (Şu noktada araya Torchwood sokmaksızın Doctor Who izleseniz de olur; ama yayın sırasına göre izliyorsanız bu şekilde gidin derim. Torchwood son 3 bölümü yayınlanırken Doctor Who'nun 8. bölümü ve sonrası verdiği aradan dönerek yayına başlamıştı.)
32- Doctor Who Sezon 6 (8. bölümden 13. bölüme kadar olan 6 bölüm.)
33- Sarah Jane Adventures Sezon 5 (Altı bölüm ile seriye veda ediyoruz. Huzur içinde uyu Elizabeth Sladen.)
34- Doctor Who The Doctor The Widow And The Wardrobe
 
35- Pond's Life (Pond'ların bu aralıktaki yaşamları için mutlaka izlenmesi gereken kısacık beş bölüm. Beşinci bölüm 7. sezon başı için iyi bir bağlama oluyor.)
36- Doctor Who Sezon 7 Part 1 (Bölüm 1-5 arası) (Asylum of the Daleks ile başlıyor, The Angels Take Manhattan ile duruyoruz.)
37- Doctor Who 2012 Christmas.Special The Snowmen (Bazı kaynaklarda 7. sezonun 6. bölümü gibi belirtme hatasında da bulunulmuş. Mühim değil.)
38- Doctor Who Sezon 7 Part 2 (Bölüm 6-13 arası) (The Bells of Saint John ile başlıyor, The Name of the Doctor ile beklemeye geçiyoruz.)
 
                                                                                                                  

 

 

                                                               

   

 

 

 

 

 

Bölümleri bulabileceğiniz bir site: 

http://www.xlazinefilm.com/search?q=doctor+who&updated-max=2013-05-04T13:18:00-07:00&max-results=20&start=0&by-date=false

 

50 yıl posteri:

 

0
0
0
Yorum Yaz